János Eifert - Photographer

Magastűz a Kerámia Központban, Hódmezővásárhely, 2010. július 17.

Hódmezővásárhely-Kulcslyuk-01 Hódmezővásárhely-Ildi-kapualjban Hódmezővásárhely-Ildikó-Rapcsák-Katival

Hódmezővásárhely-kilincs-01 Hódmezővásárhely-Szakál-László-citerakészítő Hódmezővásárhely-Petőfi-út Hódmezővásárhely-kilincs

Hódmezővásárhely-tojásfestés Hódmezővásárhely-fazekasmester Hódmezővásárhely-Kerámiaszobor Hódmezővásárhely-kerámiaégetés

Hódmezővásárhely-Csatáry-Tamás Hódmezővásárhely-Eifert-Andris-Szenti-Tibor Hmvhely-Ildikó-Gyulafalviné-Koncz-Márta-tanítónővel Hódmezővásárhely-Pannonhalmi-Zsuzsa

Hódmezővásárhely-Andris-kutyával

Hódmezővásárhely-kislányportré Hódmezővásárhely-párnahímzés Hódmezővásárhely-Andris-téglafalnál

Andrissal, Ildikóval és Poci kutyával a hódmezővásárhelyi alkotóházban szálltunk meg. Nagy meleg volt, de azért megpróbálkoztunk egy mártélyi kirándulással is. Lehangoló volt: az áradás után csak bűzlő, mocsaras partszakasz maradt… Visszafordultunk a városba. Néhány téglaépület, kapualj és utcarészlet…  Szenti Tibor barátom beugrik hozzánk kis beszélgetésre. Aztán a Magastűz programba kóstoltunk bele, találkozunk Almási Istvánnal, Rapcsák Katival, Pannonhalmi Zsuzsával, Csatáry Tamással és sok más kedves ismerőssel…  A strandon találunk kis megnyugvást, de a víz itt is meleg…

“A kerámia és a kismesterségek jegyében zajlott a hódmezővásárhelyi Kerámia Központ első nagy rendezvénye, a Magastűz címet viselő program, amelyet a nyári művészeti tábor zárónapján tartottak és a CeRamICa pályázat keretében rendezték meg.

Pannonhalmi Zsuzsa keramikusművész, a központ vezetője elmondta, hogy két alkalommal tartottak nagy sikerrel vigalommal egybekötött égetési bemutatót az Alföldi Galéria udvarán, ez a rendezvény azok folytatása.

Almási István rövid köszöntőjében beszélt a hagyományok megőrzésének fontosságáról, valamint a CeRamICa pályázatról, melynek egyik fő célja, hogy piacképesebbé tegyék a kismesterségeket.

A családokat színpadi programok, kézműves vásár és a város kerámia múltját és jelenét bemutató kiállítások várták az estig zajló rendezvényen. A színpadon többek között néptánc produkciókat, hangszeres előadókat, bábszínházat és népi színműveket láthatott a közönség. Az udvaron felállított standokon például citerakészítő, fafaragó és tojásfestő munkái csodálhatók meg, de természetesen a vásárhelyi hímzés is helyet kapott, és olyan árusok is vannak, akik ehető portékával érkeztek. Többen be is mutatják, hogyan készülnek termékeik.

A kiállítótermekben bemutatott művészi és ipari kerámiák mellett kicsik és nagyok maguk is agyagot ragadhattak. Ambrus Sándor fazekas mester körül komoly csoportosulás alakult ki, a gyerekek alig várták, hogy kipróbálják a korongozást. Az amatőr fazekasok illetve keramikusok alkotásaikat ki is égethették az udvaron felépített kemencében. Barta Soma raku készítésével foglalkozott, miközben elbeszélgettünk. A technika, amelyet alkalmazott, japánból származik, és a lényege, hogy az első égetést követően fémoxidokkal vonják be a tárgyakat. Soma szeptemberben 9. osztályba megy a Németh László Gimnázium és Általános Iskolában, de fiatal kora ellenére már 7 éve foglalkozik kerámiával. (Kokovai Péter )