János Eifert - Photographer

Bajor Gizi Színészmúzeum, Budapest, 2004. január 17.

Eifert András Szilveszter az egykori Nemzeti Színház makettje előtt, a Bajor Gizi Színészmúzeumban (Photo: Eifert János)

Emlékszoba a Bajor Gizi Színészmúzeumban (Photo: Eifert János) Önarckép tükörben a Bajor Gizi Színészmúzeumban (Photo: Eifert János)

Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet Bajor Gizi Színészmúzeuma (1124. Budapest, Stromfeld Aurél út 16.) 1961 óta a magyar színháztörténet emlékhelye. A földszinten 2010-ben nyílt állandó kiállítás a villa egykori lakója, a magyar színpad egyik legnagyobb színésznője, Bajor Gizi emlékét őrzi, emlékszobájában személyes tárgyait, színpadi kellékeit láthatják az érdeklődők, miközben megismerkedhetnek Bajor Gizi pályájával és magánéletének részleteivel. Emellett a múzeumalapító Gobbi Hilda munkáját is idézik a fényképek, festmények, szobrok és dokumentumok, mindezt 21. századi formában, 21. századi eszközökkel, izgalmasan, újszerűen.

Az emelet, 2002 óta látható Kulisszák között című kiállítása nem személyek, hanem a színházi alkotófolyamat “titkai” köré szervezve, az olvasópróbától a premierig, a szereposztástól az előadás utáni mulatozásig vezeti a látogatót, így állítva emléket a magyar színház kiemelkedő alakjainak. Az emelet egyik terme a magyar tánc hajdani kiválóságai előtt tiszteleg. A klasszikus balett, a mozgásművészet és a népi tánc kiemelkedő alakjaira gondolhatnak vissza itt a látogatók.

Az egykori – Jászai Marinak, Márkus Emíliának és Gobbi Hildának szentelt – emlékszobák helyén ma időszaki kiállítások kapnak helyet. Az Országos Magyar Színháztörténeti Múzeum és Intézet rendkívül gazdag anyaga lehetőséget biztosít arra, hogy sokszínűen mutathassuk be a magyar színháztörténet különböző korszakait, jeles alakjait, fontos eseményeit.

Eifert Kata Nóra a balettrúdnál, a Bajor Gizi Színészmúzeumban (Photo: Eifert János)

 Az OSZMI önálló gyűjteményének, a Táncarchívumnak az anyagából ad ízelítőt az egyik szoba. A tárlat bemutatja a mozdulatművészet képviselőit Dienes Valériától Szentpál Olgán át Mirkovszky Máriáig, a balettművészetünk reprezentánsait az 1880-as évektől kezdve a közelmúltig (Pallay Annától Eck Imréig), valamint a magyar néptáncművészet 1945 utáni kiválóságait (Szabó Ivántól Rábai Miklóson át Vásárhelyi Lászlóig). A Táncarchívumban többszáz fotó tőlem származik, hatbanas-hetvenes-nyolcvanas években készített táncfotóimat Fuchs Lívia gyűjtötte be.

Most Lőrinc Katival és gyerekeimmel, Katával, Andrissal böngésszük végig az érdekes kiállításokat.