János Eifert - Photographer

Megkezdte munkáját a Magyar Fotóművészek Szövetsége új elnöksége. A hazai fotográfia legrangosabb szervezete élére a közgyűlés Mucsy Szilviát választotta. – Promenad.hu, 2015. február 6.

2015.02.06.-Promenad.hu-Új-elnöke-van-a-Magyar-Fotóművészek-Szövetségének

Közélet és Művelődés

Tudósító | PROMENAD.HU | 2015-02-06 09:03:09

http://promenad.hu/cikk/uj-elnoke-van-a-magyar-fotomuveszek-szovetsegenek-150932

Új elnöke van a Magyar Fotóművészek Szövetségének

Megkezdte munkáját a Magyar Fotóművészek Szövetsége új elnöksége. A hazai fotográfia legrangosabb szervezete élére a közgyűlés Mucsy Szilviát választotta.

A Magyar Fotóművészek Szövetsége a hazai fotográfia legrangosabb képviselője. A nemrég lezajlott tisztújító közgyűlésen új elnököt és elnökséget választottak. A leköszönő Szamódy Zsolt Olaf helyére a fiatal Mucsy Szilvia került.

Az új elnökség a fotográfia különböző területeiről érkező, kiváló szakemberekből áll:

Baki Péter PhD, a Magyar Fotográfiai Múzeum igazgatója; a Kaposvári Egyetem, Művészeti Kar, Médiaművészeti Intézet igazgatója

Bánkuti András Balogh Rudolf-díjas és Pulitzer-emlékdíjas fotóriporter, fotóművész, a Magyar Fotográfusok Háza egyik alapítója, a Digitális Fotó Magazin főszerkesztője

Féner Tamás Kossuth-díjas fotóművész, egyetemi előadó, a valóságelvű fotográfia, és a fotózsurnalisztika egyik élő magyar klasszikusa

Kiss-Kuntler Árpád Balogh Rudolf-díjas fotóművész, korábban a Fotográfia c. folyóirat főszerkesztője

dr. Uhl Gabriella PhD, művészettörténész-kurátor

Urbán Ádám fotóművész, alkalmazott fotográfus

Az újonnan megválasztott elnök a tagsághoz eljuttatott köszöntőjében – amelyet programbeszédnek is tekinthetünk – a következőket írja:

„Az új elnökség munkájának megkezdésekor mindvégig szem előtt tartja a Szövetség nagy múltú történelmi előéletének és kiváló alkotókból álló tagságának fontosságát, érdekeit, céljait.

A 21. századi társadalmi és művészeti változásokhoz igazodó, modern szervezet felállításához olyan programra van szükség, amely a szervezet egészén túl a közösség tagjait szolgálja, hiszen az MFSZ nem csupán egy fotósokból álló szervezet, hanem egy sok tagot számláló szakmai erő, amelynek mérvadónak, láthatónak és aktívnak kellene lennie.

Ennek sarkalatos pontjai az alábbiak:

A kommunikáció megerősítése. Megújuló aktív honlap elkészítése, a tagok munkáját bemutató képgalériával. A tagok teljes körű informálása. Elnöki fogadóóra és közvetlen levelezés lehetőségének megteremtése.

Látható sajtómunka. A tagok és a szervezet eredményeinek hatékonyabb kommunikációja nyomtatott és online felületeken.

Ösztönözze és előmozdítsa a tagok részvételét fotókiállításokon, pályázatokon, hazai és nemzetközi szinteken, közös, nyílt, minden tag számára elérhető formában. Mindezt regionális szinteken is. Igyekezzen gazdagítani a Szövetség tagjainak publikálási lehetőségeit a fotó összes adekvát megjelenési formáiban – kiállításokon, könyvekben, elektronikus platformon. Ennek érdekében vonzzon kurátorokat a Szövetség közelébe, és segítsen abban, hogy a kurátorok minél alaposabb képet kaphassanak a kortárs alkotók munkásságáról.

Ösztönözze a szakmai, szakelméleti, fotótörténeti műhelyek kialakítását, az alkotócsoportok létrejöttét, amelyek az alkotó szándékot felerősítik és erősítse a szövetséghez való kötődésüket. Hálózat elv. (Networking) Az alulról jövő kezdeményezések erősítik a Szövetség művészeti pozícióját, emelik az alkotómunka színvonalát. Ezzel bővítheti tagságát. A Szövetség váljék ismét a fotográfia elméletének egyik központjává.

Kezdeményezzen együttműködési megállapodásokat a társ szervezetekkel, intézményekkel (Mai Manó Ház, Capa Központ, MÚOSZ, MAOE…)

Lehetőségeihez képest segítse elő, hogy tagjainak életműve, annak a közösség érdeklődésére számot tartható része a közgyűjtemények valamelyikébe kerüljön. Dolgozzon ki munkatervet egy archívum felállítására. Igyekezzen odahatni, hogy a fogadó intézmény megfelelő eseti szerződésekkel garantálja az odakerült anyag méltó kezelését, és vagy a fogadó intézmény, vagy a művészetek támogatására hivatott szerv anyagilag is fejezze ki elismerését a nemes gesztusért.

Fontos a fiatalok minél nagyobb bevonása, a Szövetség a kortárs fotográfiában való többségi jelenléte, amely a fotográfia felsőfokú képzésével foglalkozó intézmények felé történő nyitással (MOME, BKF, Kaposvári Egyetem…), közös projektek létrehozásával valósul meg.

Nemzetközi kapcsolatok megerősítése: csereprogramok, cserekiállítások, bemutatkozások, workshopok megvalósítása kulturális területen működő hazai külképviseleti szervezetek és nemzetközi szervezetek segítségével.

Erősítse meg a kapcsolatot az állami intézményekkel, és érje el a folyamatos anyagi támogatást, amely véget vet a bizonytalan gazdasági helyzetnek. Ápolja tovább az eddig kialakult mecénási kapcsolatokat, és próbálkozzon a mecénási kör bővítésével.

A tagság véleményének meghallgatásával hozzon létre etikai kódexet, az egész terület igényeit véve figyelembe, és így az egész terület számára elfogadhatóvá téve.

A tagsággal együtt járó szakmai kedvezmények bővítése regionális szinteken is (szakmai szolgáltatások százalékkal csökkentett igénybevétele).

Mindezek alapján összegezve: újra kell definiálni a fotográfia társadalmi szerepét, megerősíteni a fontosságát, a Szövetség megerősítését, szakmai platform létrehozását, az állami támogatás csökkenő folyamatának megállítását, a látható jelenlétet a kulturális életben.”

A mai nappal az új elnök, és az elnökség megkezdte munkáját. Sok sikert kívánok tevékenységükhöz!

Eifert János fotóművész,

a Magyar Fotóművészek Szövetsége egykori elnöke

A képek – Herbst Rudolf, Urbán Ádám és Eifert János felvételei – a Magyar Fotóművészek Szövetsége tisztújító közgyűlésén készültek