János Eifert - Photographer

Kék nap – Az autizmus világnapja. Győr+Online, 2015. március 31. 16:06

2015.03.31.-Győr+Online_Kék-nap-Az-autizmus-világnapja Győr+Online, 2015. március 31. 16:06  –  http://gyorplusz.hu/cikk/133272.html

Kék nap – Az autizmus világnapja

A Széchenyi tér kékbe kötésével, kék kivilágítással, valamint kiállítással és koncerttel hívják fel az autizmussal élőkre a figyelmet a szervezők Győrben, az április 2-i világnap alkalmából.

Hétfőn a kék kiállításon jártunk. Egy Ábel nevű hétéves autista kisfiú mindennapjait ismerhetjük meg azon a fotókiállításon, amelyet a Nyugat-magyarországi Egyetem Apáczai kiállító terében láthatunk.

Daniss-Bodó Eszter két autizmussal élő gyermeket nevel. Kisfiát, Ábelt több mint egy évvel ezelőtt kezdte el fotózni. Azóta folyamatosan dokumentálja, hogy a gyermek mennyit enged láttatni a világából.

Leginkább olyan pillanatokat örökít meg, amely Ábel számára is fontosak. Sok olyan kép van, amelyiken nagyon jól érzi magát a kisfiú, számtalan fotón a kedvenc mozdonyaival látható, vagy amikor az átlagtól nagyon eltérő viselkedést mutat. Ábel mozdonyokat gyűjt, így nem meglepő, ha a kedvence helye a Vasúttörténeti múzeum és a vasútállomások, ott élőben, eredetiben láthatja kedvenceit.

Eszter telefonja segítségével örökíti meg az érdekes pillanatokat. A fotókat megosztja a facebookon, kommentekkel látja el. Ezeknek a posztoknak nagy sikere van, sok ember érdekel a kisfiú világa, olyanokat is, akik nem érintettek a betegségben.

A Kék tárlatot Eifert János fotóművész nyitotta meg, aki elmondta, nagyon népszerű a telefonnal fényképezés, Eszter képei azért látványosak, mert jó szemmel, jó szívvel figyel gyermekére, ez tükröződik vissza a fotókon is. Izgalmas, látványos képek mutatják meg a kisfiú életét.

Árnics Katalin gyógypedagógus, kezdeményezésére idén negyedik alkalommal rendezik meg Győrben a Kék napot. 2008-ban nyilvánította az ENSZ április 2-át, az autizmus világnapjává, hogy nyomatékosan felhívják a figyelmet az autista emberek problémáira. Árnics Katalinnal beszélgettünk a világnap alkalmából.

Lehet-e tudni, hány embert érint az autizmus? Minden tízezer gyermekből 72 az autizmus betegség valamelyik változatával jön világra egy tavalyi adat szerint. Magyarországon széleskörű felmérés nem készült, a nemzetközi adatokból számolva minden századik ember érintett az autizmus spektrum állapotban. A spektrum zavar azt jelenti, hogy az érintett emberek nagyon széles skálán helyezkednek el, a súlyosan sérült, beszédképtelen, önmagát ellátni nem képes személyektől a kifejezetten jó értelmű, de szociálisan megfelelni nem képes emberekig. A statisztikai számokat figyelembevéve, Győrben is minden óvodában, általános iskolában több érintett gyermek tanulhat. A tudomány pillanatnyi állása szerint az autizmus nem gyógyítható. Ezért is van nagy jelentősége a korai fejlesztésnek, hiszen az időben megkezdett tanítás jelentősen enyhítheti a későbbi tüneteket. Nagyon fontos, hogy a szülő képes legyen szembenézni a gyermeke állapotával.

Hogy látja, van-e eredménye ezeknek a világnapoknak? Egy nap az évből nem sokat old meg. A többségnek, aki eljön, egy nap az életéből. Az érintett szülőknek marad a többi 364 nap, ami sokszor 24 órás küzdelem. Mégis azt gondolom, van értelme. Főleg így, hogy kizárólag civil erő van a rendezvény mögött. Talán az érintett szülők bátrabbak lesznek, ezektől a világnapoktól, elhiszik, hogy csak együtt tehetünk a gyerekekért. Sok családnál már az is nagy bátorság, hogy eljönnek a rendezvényekre, hogy nyíltan felvállalják, közük van az autizmushoz.

Ön szerint mit lehetne, kellene tenni, hogy nagyobb odafigyelést, jobb ellátást kapjanak az autisták? A fejlesztésben, a személyre szabott képzésben kell fejlődni. Jó lenne, ha minden bölcsődében, óvodában, iskolában dolgozna gyógypedagógus. Remek külföldi példák vannak arra, hogy ha átlagos kortárs közösségben nevelnek sérült gyermeket, megfelelően képzett gyógypedagógus bevonásával, az nagyon hasznos minden részvevőnek. A “rideg” integráció, amikor minden előkészítés nélkül átlagos óvodai vagy osztálykörnyezetbe “integrálnak” eltérő fejlődésű gyermeket, az nem old meg semmit.

Kérem, meséljen a győri Kék napról. Negyedik éve szervezem Győrben az autizmus világnapot. Teljesen civil kezdeményezés, több szülő és gyógypedagógus segítőm van. Már az első világnapi sétára nagyon sokan eljöttek. Eredetileg jótékonysági futást szerettem volna szervezni. Néhány évvel ezelőtt részt vettem Bécsben a Vienna Night Run-on nordic walkinggal. Akkor a fejlődő országokban élők szürkehályog műtétjére ment a nevezési díj. Huszonnyolc ezren voltunk. Akkor határoztam el, hogy ezt Győrben is megszervezem az autistákért. Sajnos a tervemet anyagi okok miatt még nem tudtam megvalósítani, de nem adom fel.

Idén a Yarn-bombing- mozgalommal készültünk a világnapra. A kék kötés rengeteg embert mozgatott meg, több mint félezer darab felajánlást kaptunk. Jó érzéssel tölt el, jók az emberek! Ha valaki megkötött néhány 10×10 cm-es kék négyzetet, akkor biztos vagyok benne, másképp gondol majd az autistákra. Dolgozott értük, köze lett hozzájuk a saját munkája okán. Csütörtökön reggel öltöztetjük kékbe a Széchenyi teret. Este pedig kék fénybe borul a székesegyház, a városháza és a Jedlik-híd.

Szerző: Földvári Gabriella

Fotó: Marcali Gábor és Csobay Dániel