János Eifert - Photographer

Három éve lett díszpolgár Eifert János fotóművész – Vásárhelyi Hírek, 2015. okt. 10.

2015.10.10.-Vásárhelyi-Hírek_Három-éve-lett-díszpolgár-Eifert-János-fotóművész

VÁSÁRHELYI HÍREK, 2015. október 10. szombat  –  http://www.vasarhelyihirek.hu/harom_eve_lett_diszpolgar_eifert_janos_fotomuvesz

Három éve lett díszpolgár Eifert János fotóművész

Kiemelkedő tanári és fotóművészi pályafutása elismeréseként 2013. október 11-én Hódmezővásárhely díszpolgára címet adományozott a dél-alföldi város közgyűlése Eifert Jánosnak, a városból elszármazó világhírű fotóművésznek.

A város számára ő az igazi Ady által megverselt föl-földobott kő, aki rendszeresen visszatér szülővárosába. Hódmezővásárhely utazó nagykövete, aki nem csak érti, de érzi is, mit jelent vásárhelyinek lenni – fogalmazott a polgármester.

Eifert János nagy megtiszteltetésnek nevezte a díszpolgári címet. “Itt születettem és innen hoztam mindent, amit kamatoztattam. Ha anyám élne, neki megköszönném” – mondta 20013-ban.

A fotóművész szakmájának, művészetének itthon és külföldön is egyik legismertebb képviselője, meghatározó egyénisége. Munkásságát nem lehet egységes stíluskategóriákba rendezni, sokoldalú, folyamatosan megújuló, kísérletező alkat. Tánc- és aktfotói, természetképei, valamint alkalmazott fotói alapozták meg ismertségét. Tanárként, előadóként, szakíróként és szakértőként is tevékenykedik.

Mintegy kétszáz önálló és hétszáz csoportos kiállításon szerepelt, 168 díjat, diplomát nyert képeivel. A világ negyven országában fényképezett, ebből és különböző témáiból páratlan értékű archívumot állított össze. Fényképei, képriportjai, írásai rendszeresen jelentek meg a szaksajtóban, hazai és külföldi lapokban, könyvekben, kiadványokban, az elektronikus sajtóban. Filmekben, televíziós műsorokban, színpadi látványként, színházi díszletként gyakran használják fel fotóit. Számos fotóalbumhoz, kiállítási katalógushoz írt bevezetőt, előszót, előadásokat tartott, amelyek szövegét dokumentálta. Több könyve jelent meg.

Az idén hetvenkét éves fotográfus a Honvéd Táncegyüttesben kezdte pályafutását táncosként. Első fényképezőgépét öccsétől kapta, az első tekercs filmre pedig Mártélyon készített felvételeket. A képeket elemezve jött rá arra, hogy a fotókkal mesélni, verselni lehet, és mód nyílik a világ újrateremtésére – emlékezett szintén 2013- júniusban, a Vásárhelyi életmű-kiállítás megnyitóján Eifert János.

Vidéki és külföldi útjain állandóan fényképezett, a nemzetközi fotós életbe Vágta című, vágtató kuvaszokat megörökítő fotójával robbant be.

Eifert János úgy véli, a digitális technika csupán eszköz, amely rengeteg lehetőséget ad a fotós kezébe, a képeket így gyorsan, könnyebben lehet közreadni, a látásmód azonban alig változik. A művész maga is vezet blogot, ezt ugyanolyan fontos kifejezési formának tartja, mint a könyveket vagy a kiállításokat.

Mint fogalmazott, a fénykép számára az az eszköz, amellyel pontosan, szabatosan közre tudja adni mondandóját. Ezért szinte mindig van nála fényképezőgép, hiszen sajnálná, ha szembetalálkozna egy várva várt témával, és gép híján csupán mesélni tudna róla.