41. Magyar Filmszemle díjátadó ünnepsége, Budapest, 2010. február 8.
Eifert János felvételei
A 41. Magyar Filmszemle díjai, 2010. február 8.
Árvai Jolán-díj: Hermann Krisztina, a Magyar Filmművészek Szövetségének ügyvezető titkára
Életműdíjak: Nagy Anna színésznő, Pásztor József gyártásvezető, Révész Gitta produkciós osztályvezető (Magyar Filmlaboratórium), Djoko Rosić színész, Szoboszlay Péter grafikus, rajzfilmrendező, Zsombolyai János operatőr-rendező
Magyar Mozgókép Mestere díj: Rózsa János filmrendező, forgatókönyvíró, vágó, producer; Grunwalsky Ferenc rendező-operatőr
Nyakkendő-díj (Színház és Filmművészeti Egyetem Film- és Televízió szakos hallgatóinak díja): Török Gábor, a SZFE tanára
Filmplakát-díj: Szakmai díj: Apaföld c. plakát /tervező: Gál Krisztián, a Leon Design kreatív igazgatója/; Közönségdíj: Utolsó idők /tervező: Kenczler Márton art director
Az Országos Diákzsűri Zöld Holló-díja: Hajdu Szabolcs: Bibliothéque Pascal
Film.hu díj /internetes közönségszavazás/: Dyga Zsombor: Köntörfalak
TV filmes kategória
Különdíj /T-Home felajánlása/: Szalay Kriszta: És a nyolcadik napon
Zsurzs Éva-díj /FILMJUS felajánlása/: Mundruczó Kornél: A Nibelung-lakópark
A legjobb tv-film fődíja /T-Home felajánlása/: Mátyássy Áron: Átok
Tudományos-ismeretterjesztő filmes kategória
Legjobb operatőr /Filmlaboratórium felajánlása/: Tóth Zsolt Marcell: Bence + a többi jómadár
Kollányi Ágoston rendezői díj /FILMJUS díja/: Pálfi Szabolcs: Ketten egy fészekben
Legjobb tudományos-ismeretterjesztő film: Sári Zsuzsa: Egy világfi Szegeden – Szentgyörgyi Albert szegedi éveiről
Dokumentumfilmes kategória
Elismerő oklevél: Szederkényi Júlia: Barlang
Kategória – különdíj (megosztva): Nagy István: Sorsod Borsod; Kiss Anna: Házi paradicsom
Schiffer Pál rendezői díj: Gulyás Gyula: Idézés
Az MMK és a Duna TV közös díja, a Duna-díj (megosztva): Szőczi Árpád: Drakula árnyéka – a romániai forradalom kitörésének valódi története; Zámborszki Ákos: Utolsó előadás
Dokumentum kategória fődíja, az Ember Judit-díj (megosztva): Csáki László: Bádogváros; Almási Tamás: Puskás Hungary
Kisjátékfilmes kategória
A zsűri elismerő oklevele: Nagy Dénes: Riport; Császi Ádám: Ünnep; Breier Ádám: Cathrine magánélete
Rendező-operatőri díj /Filmlabor felajánlása/: Nemes Jeles László, Várkonyi Tímea (rendező) és Erdély Mátyás (operatőr): Az úr elköszön
Legjobb kísérleti film: Magyarósi Éva: Léna
Legjobb kisjátékfilm: Szimler Bálint: Itt vagyok
Art Mozi Egyesület díja: Almási Tamás: Puskás Hungary
Mozisok Országos Szövetségének díja, a Petróczy Sándor-díj: /2009 legnézettebb mozifilmje/Herendi Gábor: Valami Amerika 2.
Nagyjátékfilmes kategória
Arany Mikrofon-díj /felajánlja: Basys Magyarország Kft./: Kőporossy János A vágyakozás napjai c. filmért
Arany Olló-díj /Film- és Videovágók Egyesülete – HSE felajánlása/: Czakó Judit a Köntörfalak c. film vágásáért
Legjobb látvány, díszlettervezés díja: Banovich Tamás a Kolorádó Kid c. filmért
Legjobb eredeti filmzene: Kardos Dániel, Balogh Rudolf a Vespa c. filmért
Legjobb forgatókönyv: Pacskovszky József A vágyakozás napjai c. film forgatókönyvéért
Legjobb férfi alakítás: Elek Ferenc a Köntörfalak c. filmben nyújtott alakításáért
Legjobb női alakítás: Kerekes Éva Vica a Ki/Be Tawaret c. filmben nyújtott alakításáért
Színészi különdíj: Tóth Sándor a Vespa c. filmbe nyújtott alakításáért
Simó Sándor elsőfilmes díj /felajánlja a Fővárosi Önkormányzat/: Almási Réka: Team Building
Produceri díj /felajánlja: Kodak laborszolgáltatás, Oxi-Med produkciós szolgáltatás/: Pusztai Ferenc, a Team Building és a Czukor Show c. film producere
Gene Moskowitz-díj: Hajdu Szabolcs: Bibliothéque Pascal
Operatőri díj /felajánló: Magyar Filmlaboratórium/: Nagy András a Bibliothéque Pascal c. film fényképezéséért
Rendezői díj /felajánló: ERSTE Bank/: (megosztva) Dyga Zsombor: Köntörfalak c. filmért; Pejó Róbert: Látogatás c. filmért
Moziverzum-díj /felajánló: MTM-SBS Zrt./ TV2/: Vágvölgyi B. András: Kolorádó Kid
Arany Orsó-díj /felajánlja: MMK és Stern Film/: Bibliothéque Pascal – Rendező: Hajdu Szabolcs, Forgatókönyv: Hajdu Szabolcs, Dramaturg: Orsós László Jakab, Operatőr: Nagy András, Zene: Bumt Friedmann, Atom, Flanger, Vágó: Politzer Péter, Hangmérnök: Balázs Gábor, Látvány: Esztán Mónika, Mátyássy Péter, Jelmez: Berzsenyi Krisztina, Producerek: Angelusz Iván, Kovács Gábor, András Hámori