János Eifert - Photographer
Archive for August 13th, 2014

Eifert János fotóművész 30 eredeti fotográfiát, életműve fontosabb darabjait ajándékozta szülővárosának, Hódmezővásárhelynek augusztus 13-án. A nemzetközileg elismert fotóművész alkotásait Szent István Király Ünnepe alkalmából kamaratárlaton tekinthetik meg az érdeklődők a Tornyai János Múzeum bejárati előcsarnokában. Vásárhelyi Hírek, 2014. augusztus 13.

Tornyai János Múzeum (Eifert János felvétele) 2014.08.13. 2014.08.13.-Plakát-a-homlokzaton

2014.08.13.-Vásárhelyi-hírek

Eifert János fotóművész és Almási István polgármester (Dömötör Mihály felvétele) Dr. Nagy Imre igazgató és Eifert János adományozó aláírják az ajándékozási szerződést (Dömötör Mihály felvétele) 2014.08.13. Eifert János bemutatja a vintage, illetve mesterkópiákat (Török-János-felvétele) 2014.08.13. Dr. Nagy Imre igazgató és Eifert János (Dömötör Mihály felvétele) 2014.08.13.

2014.08.13.-Dömötör-Mihály és Elek-András (Eifert János felvétele) 2014.08.13.-Tornyai-János-Múzeum-Eifert-kiállítás 2014.08.13.-Plakát-a-homlokzaton Dömötör Mihály, Török János és Eifert János felvételei

Vásárhelyi Hírek, 2014. augusztus 13.

http://www.vasarhelyihirek.hu/mestermuvek_a_szulovarosnak

Mesterművek a szülővárosnak

Eifert János fotóművész 30 eredeti fotográfiát, életműve fontosabb darabjait ajándékozta szülővárosának, Hódmezővásárhelynek augusztus 13-án. A nemzetközileg elismert fotóművész alkotásait Szent István Király Ünnepe alkalmából kamaratárlaton tekinthetik meg az érdeklődők a Tornyai János Múzeum bejárati előcsarnokában.

Eifert János a kópiákat augusztus 13-án, szerdán délután a Tornyai János Múzeumban személyesen adta át Almási István polgármesternek és Nagy Imre múzeumigazgatónak.

A harminc fotográfia – vintage-, illetve mesterkópia – a hetvenéves Eifert János ötven év fotográfiai tevékenységének keresztmetszetét adja, tájékoztatta a Elek András a Vásárhelyi Híreket.

A művek között olyan korszakos alkotások is szerepelnek, mint a Vágta, a Cirkusz, a Tánc, a Kertész keze című vagy a világhírű pantomimművészt Marcel Marceau-t ábrázoló felvételek. Látható néhány személyes hangvételű kép, többek között a Fodor Józsefet, Lőrincz Katit és Katát bemutató művek, illetve több különleges lírai hangvételű akt is. Az átadott fotográfiák között a legrégebbi alkotás az 1967-ben született Fényt virágzó fa című tájkép, a legújabb pedig a tavaly készült Tánc/Test/Tanulmány 2 címet viselő mű.

A múzeum sajtóreferense szerint, a képek mindegyike bejárta a világot, a hazai és nemzetközi kiállításokon, valamint a művész önálló tárlatain bemutatva díjakat és elismerést szereztek nemcsak alkotójuknak, hanem a magyar kultúrának, a hazai fotóművészetnek is.

Eifert János, a hazai fotóművészet egyik legismertebb képviselője 1943-ban született Hódmezővásárhelyen. Pályafutását a Honvéd Táncegyüttesben kezdte táncosként. Vidéki és külföldi útjain állandóan fényképezett, erre bíztatta az együttes akkori koreográfusa, Novák Ferenc is. A nemzetközi fotós életbe Vágta című, vágtató kuvaszokat megörökítő fotójával robbant be, azóta 200 önálló kiállítása volt, 700 csoportos tárlaton szerepelt, képeivel 168 díjat, nagydíjat, különdíjat és diplomát érdemelt ki képeivel. Fényképei, képriportjai, írásai rendszeresen jelennek meg a szaksajtóban, hazai és külföldi lapokban, könyvekben, kiadványokban, az elektronikus sajtóban. Munkásságát nem lehet egységes stíluskategóriákba rendezni, sokoldalú, folyamatosan megújuló, kísérletező alkat. Tánc-, aktfotói, természetképei és az alkalmazott fotói alapozták meg ismertségét. Tanárként, előadóként, szakíróként és szakértőként is tevékenykedik. Eifert János szerint a fotográfia olyan játék, melyben a képzelet és valóság határán egyensúlyozik a képíró.

Több mint harminc Eifert-kópiával gazdagodott a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeum. Az alkotásokat a Szent István Király Ünnepe alkalmából rendezett kamaratárlaton tekinthetik meg az érdeklődők – hangzott el a szerdai sajtótájékoztatón, amit dr. Nagy Imre múzeumigazgató, Almási István polgármester és Eifert János tartottak. Promenad.hu, Hódmezővásárhely, 2014. augusztus 13.

2014.08.13.-Promenad.hu_A-legismertebb-alkotásait-adományozta-Eifert-János

Promenad.hu 2014. augusztus 13.

http://promenad.hu/cikk/a-legismertebb-alkotasait-adomanyozta-a-tornyainak-eifert-janos-145793

A legismertebb alkotásait adományozta a Tornyainak Eifert János

Több mint harminc Eifert-kópiával gazdagodott a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeum. Az alkotásokat a Szent István Király Ünnepe alkalmából rendezett kamaratárlaton tekinthetik meg az érdeklődők – hangzott el a szerdai sajtótájékoztatón, amit dr. Nagy Imre múzeumigazgató, Almási István polgármester és Eifert János tartottak.

Dr. Nagy Imre ismertette, Eifert János a tavalyi, vásárhelyi életmű kiállítása kapcsán tett ígéretet arra, hogy a szülővárosának adományoz több mint harminc fotográfiát, ezzel is erősítve a Tornyai János Múzeum gyűjteményét.

– Eifert János kiváló példa arra, hogy Hódmezővásárhelyről is vezet út a világ élvonalába. A művész legalább annyira szereti a várost, mint az itt élők, amit kiválóan bizonyít azzal, hogy életművének legfontosabb darabjait a múzeumnak ajándékozza – mondta Almási István. Mint hozzátette, ez kiemelkedően fontos a település számára, azért, mert a világ egyik legjelentősebb fotóművészének művei érkeztek a közgyűjteménybe, másrészt azért, mert ezáltal is látszik, hogy Hódmezővásárhely kultúrateremtő tevékenysége jó úton halad.

– 71 évesen el kell gondolkodnom, hogy mihez kezdek a műveimmel. Elhatároztam, hogy hozzáértő szakemberekkel kiválasztjuk a statisztikailag legtöbbet szerepelt fotográfiákat, és Vásárhely megkapja őket. Úgy gondolom, a fotók jó kezekbe kerültek – hallhattuk Eifert Jánostól.

A nemzetközileg elismert fotóművész alkotásait Szent István Király Ünnepe alkalmából rendezett kamaratárlaton tekinthetik meg az érdeklődők a Tornyai János Múzeum bejárati előcsarnokában.

Megyeri József

REANIMATIO – A fotós szemével. HELLO ESZTERGOM, 2014. augusztus. 13.

2014.08.13.-Hello-Esztergom

REANIMATIO – A fotós szemével

HELLO ESZTERGOM, 2014. augusztus. 13.

http://www.helloesztergom.hu/reanimatio-a-fotos-szemevel/

Interjú Eifert Jánossal

A Kaleidoszkóp Ház szervezésében zajló Reanimatio Nemzetközi Művésztelepről korábban már részletesen beszámoltunk. A napokban a Pázmány Péter utca 6. szám alatt a fotósoké a fő szerep, Eifert János fotográfus művész érkezett a házba, aki egy többnapos workshop keretében az aktfotózás művészetébe vezeti be a jelentkezőket. A program jelentőségéről, a városhoz való viszonyáról beszélgettünk vele.

Hogyan került kapcsolatba a Házzal? Járt már itt korábban is vagy ez az első találkozás?

A Házzal ez az első találkozásom, ennek a programnak a szervezése kapcsán, viszont azt kell mondanom én már régóta Esztergom „drukker” vagyok. Fiatal koromban szokás volt, hogy a fotóklubok meghívták azokat a fotósokat, akik valamilyen nemzetközi vagy hazai kiállításon vagy pályázaton díjat nyertek, ennek kapcsán bemutatták a díjazott képeket, a művész beszélt róluk, bemutatta alkotásait. Én így tanultam meg beszélni a műveimről és ez annyira jól sikerült, hogy ettől kezdve sorra jártam az országot és előadásokat tartottam. Számos folyóiratnak voltam a munkatársa, valamint könyveket és tanulmányokat írtam, a Fotográfia című könyvem magyarul és németül is megjelent. Legutóbb a Képírás – Fotóakadémia jelent meg a Kossuth Kiadónál, ez egy nagyon jó tankönyv is, mert nem csak az én fotóim illusztrálják, hanem még 270 kép, melyet a világ és hazai művészek legjobbjaitól kértem és kaptam. Többek között Balla Andrástól és Kovács Melindától, őket is régóta és jól ismerem. Az én fiatal koromban itt Esztergomban óriási, nyüzsgő művészeti élet volt, tehát nem volt számomra ismeretlen a hely, az emberek, a környezet, egyedül a Kaleidoszkóp Ház, mely egy új, üde színfoltja a városnak és a művészeti életnek.

Mi a véleménye a jelenleg folyó esztergomi művészeti életről, illetve konkrétan a művésztelep ötletéről, megvalósításáról?

Nagyon örülök, maga az ötlet már ősidők óta kitalálódott, csak ezt a találmányt nem mindenütt sikerül újra feltalálni, és életben tartani. Itt sikerült, éppen ez folyik, látjuk a festett falakat, az udvart, fantasztikus és annak külön örülök, hogy a festészet és vizuális művészetek mellé a fotóművészetet is meghívták. Személyemben egy olyan workshopot tartok, amely nem a kereskedelmi, népszerű, újságoknak eladható pucér nő ábrázolást helyezi középpontba, hanem a nemesi értelemben vett aktot, mint a fotóművészet egyik ágát hangsúlyozza.

Helyi vagy környékbeli fotósok jelentkeztek nagyobb számban a workshopra vagy vannak messzebbről érkezők is? Ön mit tapasztal, hogyan hatott rájuk ez a környezet?

Őszinte leszek, Esztergomból egy jelentkező sem érkezett, Budapestről és más városokból igen, a program hirdetésének lefedettsége országos volt. A jelentkezők, akik most itt vannak, a fotóik alapján mondhatom, hogy azok az amatőr fotográfusok, akik komoly esztétikai és technikai tudással és eszközökkel rendelkeznek. Művészi kvalitásuk nagyon jó színvonalú és be lehet őket lelkesíteni egy nemes ügy érdekében. Azt próbálom elősegíteni, hogy a saját egyéniségük, látásmódjuk erősödjön és ne engem, az én beállításaimat, megoldásaimat, amit példaként mutatok; utánozzák. Az a fontos, hogy ennek alapján merjenek belenyúlni a kompozícióba, merjenek rendezni, a modellt mozgatni, a környezetet átalakítani, ahogy egy korszerű, modern fotográfiához szükséges. Nagy tapasztalatom van, rendszeresen tartok workshopokat itthon és külföldön is, és mondhatom, hogy ez is szabadversenyes területté vált, aki nem tudja az értékeket felmutatni, nem tudja az embereket belelkesíteni és főleg, ha a keze alatt dolgozók nem készítenek olyan fotókat, melyekkel pályázati díjakat, sikereket érnek el, akkor nem jönnek vissza. Tulajdonképpen számomra ez a legjobb üzlet, természetesen nem a szó szoros értelmében, nem a kereskedelmi értelemben vett üzletről van szó, inkább jó visszajelzésnek mondanám, hiszen nem hívnának vissza, ha nem végezném jól a feladatom.

Ön is készít az itt tartózkodása alatt fotókat, és ha igen, akkor hol láthatja ezeket az esztergomi közönség?

Természetesen én is fényképezek, sőt ugyan olyan felelősséggel, mint akik részt vesznek a workshopon. Nekem meg kell mutatnom, be kell bizonyítanom, hogy nem csak a szám jár, hanem hogy az adott környezetből, modellel, fényviszonyokkal mit lehet és mit érdemes csinálni. A képeim akkor kerülnek kiállításra, mikor a többieké is, ez szokás nemzetközi versenyeken is, hogy a zsűri képei is kiállításra kerülnek. Természetesen ők nem vesznek részt a versenyen, elkülönítve jelennek meg képeik, de ez egyfajta hitelességet, feljogosítást ad; aki ilyen képeket tud csinálni, az ért mások elbírálásához is. A facebookon és a weboldalamon is lehet látni a képeket, www.eifert.hu.

Nagyon szépen köszönöm a válaszait és a türelmét, további jó munkát kívánunk önöknek.